10 sprawdzonych porad jak zorganizować sobie dzień pracy w domu
Wielu z nas obecnie musi przenieść się na pracę zdalną, ja z doświadczenia wiem, że to może być nie lada wyzwanie. Praca z domu przynosi zupełnie inny stres. Mamy zupełnie inne dystraktory, a do tego nasza głowa ma więcej czasu na przemyślenia. Mamy wtedy okazję zetknąć się z naszymi obawami, a szczególnie teraz mogą się one pojawiać częściej.
W pracy jesteśmy często otoczeni ludźmi, więc zwyczajnie nie ma czasu na głębsze refleksje. Pracując z domu tego czasu jest więcej, chociażby ze względu na zaoszczędzenie czasu na komunikację.
Praca zdalna ma wiele plusów. Oszczędzamy czas na dojazdy oraz na niepotrzebne spotkania, możemy zjeść w domu zdrowsze posiłki oraz, bardziej się skupić (chociaż nie zawsze, np. jeśli dzieci są w domu, jednak dla nich także warto stworzyć przestrzeń do nauki).
Do tego dochodzi jednak wiele minusów i wyzwań. Pracując w firmie mamy możliwość, często natychmiastowego konsultowania się z innymi, Mały problem, bez którego rozwiązania nie możemy ruszyć dalej, dzięki współpracy może być szybko rozwiązany. Niestety w domu już tak nie będzie. Własne szukanie odpowiedzi czy pisanie emaili, tak szybko nie rozwiąże nam sprawy. Do tego nauczyciele, którzy nigdy wcześniej nie pracowali online, muszą się zmierzyć z zupełnie innym trybem pracy, nauczyć się systemów, a do tego znaleźć sposób na motywowanie uczniów do współpracy.
Co więcej, jesteśmy przyzwyczajeni, że dom to przestrzeń prywatna, a nagle musi się ona stać także biurem. Do tego musimy sami sobie organizować czas. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?
1.Wstawaj o tej samej lub chociaż o podobnej porze
Higiena snu oraz wysypianie się jest bardzo ważne jednak, warto wstawać mniej więcej o tej samej porze. To pomoże Ci ustabilizować Twój zegar biologiczny i polepszy Twoje funkcjonowanie. Odsypanie może mieć efekt podobny do „jet lagu” i spowoduje, że będziesz zmęczony/a w ciągu dnia i mniej skoncentrowany/a. Staraj się więc kłaść wcześniej spać, najlepiej około 22-23 i nie później niż o północy i wstawać o podobnej porze po mniej więcej 8 godzinach. Obecnie warto poświęcać więcej czasu na sen, aby redukować stres czy strach, który może się naturalnie pojawiać, ze względu na zaistniałą sytuację.
P.S. Staraj się testować, ile snu potrzebujesz i o której najlepiej Ci się wstaje. Jesteśmy bardzo różni i może to być kwestia indywidualna.
2, Stwórz swoją poranną rutynę
To w jaki sposób zaczniemy nasz dzień, wpływa znacznie na jego przebieg. Dlatego też stworzenie porannej rutyny, to świetny sposób, aby pozytywnie zacząć swój dzień. Nie musi to być długa rutyna. Może to być 10-15 minut, kiedy się rozciągasz, medytujesz czy modlisz i jesz śniadanie. Stworzenie rutyny nie jest łatwe, wymaga to wyrobienia nawyku, jednak stworzyłam na to metodę, którą sama testowałam. Zawarłam ją w moim Dzienniku stresu i balansu. ebook można nabyć tutaj.
3. Ubierz się jak do pracy
Chodzenie cały dzień w pidżamie jest bardzo kuszące, szczególnie, kiedy nagle przenosimy się na pracę zdalną. Jednak nie wpływa to pozytywnie na naszą motywację i produktywność. Przebierając się jak do pracy automatycznie jesteś w trybie praca, Twój mózg też to tak odbiera, dlatego łatwiej jest Ci się skupić. Jesteś w pewnym stanie świadomości, gotowości. W pidżamie gotowość jest, ale …do spania i odpoczywania 🙂
4. Zadbaj o siebie – obserwuj swoje sygnały stresu
Warto, abyś ten czas pracy z domu poświęcić a na samoobserwację. Jest to ogromnie ważne w zarządzaniu stresem. Nauka rozpoznawania swoich sygnałów i źródeł stresu oraz szybka reakcja na nie to podstawa. Sygnały stresu mogą wyrażać się w ciele, myślach i zachowaniu. Obserwuj z jakim stresorem (sytuacją wywołującą reakcję stresową) jest związany sygnał stresu, np. napięcie w żuchwie czy ból w górnej części pleców -to pozwoli Ci zrozumieć Twoje stresory i szybciej regulować hormony stresu. Jeśli czujesz, że się napinasz, weź kilka głębokich oddechów czy porozciągaj się lub zapisz te sygnały na kartce. Aby ten proces był przyjemny i efektywny, stworzyłam dla Ciebie z ilustratorką tabelkę do obserwacji swoich sygnałów i źródeł stresu. Zapisz się do newslettera lub napisz do mnie wiadomość, a wyślę Ci ją, oczywiście bezpłatnie! 🙂
5. Zorganizuj swoją przestrzeń pracy
Najlepiej jest pracować na wyodrębnionym do tego biurku. Praca w łóżku jest kusząca, ale jak zaczniesz tak swój dzień, może się szybko okazać, że Twoja produktywność gwałtownie spada lub zwyczajnie zaśniesz. Na biurko możesz też postawić coś, co będzie Ci zawsze przypominało, że to jest przestrzeń do pracy. Może to być jakaś figurka, mały zegar stojący czy lampka. Tak zakorzenisz w swoim mózgu, że to jest przestrzeń do pracy.
6. Aktywność fizyczna
Nie zapomnij o aktywności fizycznej. Zostając w domu, ruch jest ograniczony do minimum, a siedząc raz na fotelu przy biurku, a następnie przechodząc na sofę, treningu nie wykonasz.
Korzystaj z treningów online, jogi czy innej formy, aby dbać o swoje ciało.
7. Usuń rozpraszacze
Facebook to trudny przeciwnik w pracy zdalnej. Szczególnie w obecnej sytuacji, kusi, jak nigdy wcześniej, aby zobaczyć, jaka rozwija się pandemia. Pamiętaj, że jest różnica między byciem poinformowanym a przytłoczonym informacjami (często sprzecznymi). Najlepiej ustal sobie pory dnia, kiedy będziesz sprawdzać wiadomości czy Facebooka/ Instagrama (Linkedin i Twitter może wciągać równie skutecznie). W innych porach możesz blokować media społecznościowe używając aplikacji.
P.S. Adrian z bloga betteradrian napisał świetny artykuł na temat rozpraszaczy i tego, jak się skupić, więc po więcej informacji na ten temat wysyłam Cię tutaj.
8. Pamiętaj o przerwach
Przerwy są dla nas ogromnie ważne, aby zachować balans, aby nie pogłębiać się w stresie. W Finlandii przerwy kawowe mają wpisane przerwy w grafik pracy? Natomiast w Danii przerwa lunchowa (jest zazwyczaj między 12 a 12.30) jest czymś niezwykle ważnym. Każdy powinien w niej uczestniczyć i nie powinno się wtedy rozmawiać o pracy. Rozmowy powinny być luźne i przyjemne, aby się oderwać od obowiązków i dać mózgowi odpocząć. To pomaga w dalszej produktywności oraz kreatywności.
Aby pamiętać o przerwach, a do tego zwiększyć produktywność, polecam ustawianie minutnika. To pomoże w skupieniu się i produktywności – ja ustawiam online minutnik na 40 minut, a następnie robię sobie przerwę. To też pozwala kontrolować ilość zadań zrobionych w tym czasie i zmniejszyć odbieganie w dystraktory.
Podczas krótkich przerwa, rozciągnij się, weź kilka głębokich oddechów, zrób herbatę (nie polecam kawy – uzależnia i sprawia, że w naszym ciele tworzy się reakcja tzw. “sztucznego” stresu – lepiej go sobie nie dokładajcie :). Wszystkie te czynności staraj się robić z pełną świadomością, nie myśląc o pracy. Polecam też świadome mycie rąk – aby ćwiczyć technikę uważności, a do tego stosować prewencję 🙂
P.S. Podczas krótkiej przerwy możesz ewentualnie zrobić rozpiskę, co zrobiłaś/eś podczas ostatniego przedziału czasowego i zaplanować dalsze działania.
9.Zachowaj rutynę pracy
Dla ciągłości rytmu dobowego polecam zachowanie rutyny pracy, jeśli pracowałeś/aś od 9 do 17, staraj się to kontynuować. Twojemu mózgowi będzie łatwiej znieść tę zmianę pracy z domu. Wyjątkiem może być to, jeśli praca od 9 do 17 była dla Ciebie ciężka do przyzwyczajenia się. Może w takim razie warto sprawdzić, w jakich godzinach jesteś najbardziej produktywny/a i pracować według tego. Osobiście pracuję naprzemiennie, przez jakiś czas przy laptopie, następnie posprzątam coś czy ugotuję. Wtedy staram się skupiać całkowicie na czynności, aby nie czuć się, że jestem w pracy, kiedy sprzątam, gotuję czy jem. Staram się, aby to było dla mnie pewne oderwanie i tak balansuję mój dzień. Moja praca jest jednak inna, ponieważ prowadzę często warsztaty czy sesje indywidualne wieczorami, dlatego w ciągu dnia mogę sobie pozwolić na dłuższe pauzy.
10. Dostosuj tryby pracy i przerw do specyfiki swojej pracy.
Każda praca ma inną specyfikę, więc testuj, co działa, a co sprawia, że bardziej się stresujesz. Polecam ćwiczenie mindfulness, aby skupiać się na danej czynności w pełni, być tu i teraz, to szczególnie ważne w obecnej sytuacji.
Pamiętaj też, że przerwa to nie tylko gotowanie i sprzątanie – to jest bardziej przerywnik – przestawienie się na rytm dom. Podczas krótkich przerw rozluźnij się, oddychaj, pośpiewaj i zrób herbatkę czy zjedz owoc.
Pamiętaj też, aby świadomie obserwować swoje nowe nawyki i szybko je korygować. Obserwuj, co Ci pomaga w obecnej sytuacji, a co odbiera energię.
Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu. Jeśli uważasz go za wartościowy, podziel się nim z innymi. Może on pomóc przetrwać ten czas kwarantanny i pracy z domu.
I must express my thanks to this writer for bailing me out of such a dilemma. As a result of searching throughout the world wide web and meeting views which are not pleasant, I believed my entire life was done. Being alive devoid of the answers to the issues you’ve solved by means of your main blog post is a crucial case, as well as the ones which may have negatively damaged my career if I had not encountered your website. Your main know-how and kindness in handling almost everything was excellent. I am not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a point like this. I am able to at this moment look ahead to my future. Thanks very much for your expert and effective guide. I won’t be reluctant to endorse your blog post to anybody who would need guidelines on this topic.