Poznaj swoje sygnały stresu, by lepiej nim zarządzać
Nasze ciało wysyła nam każdego dnia sygnały stresu. Warto się z nimi zaznajomić, budować samoświadomość, by móc lepiej radzić sobie ze stresem. Tak naprawdę jest to podstawa w zarządzaniu stresem. Korzystaj z techniki uważności, bycia swoim własnym obserwatorem, aby zrozumieć swoje sygnały stresu i nawyki. Często na przykład zajadanie się nie wynika z realnej potrzeby jedzenia, ale z “zajadania” stresu – jest to tzw. emotional eating disorder EED. Wtedy warto przyjrzeć się, jakie myśli towarzyszą mi, kiedy wyciągam rękę po coś słodkiego czy słonego. Tak samo jest w przypadku innych sygnałów stresu, dla których stworzyłam sympatyczny podział (abyś sprawę stresu traktował/a) bardziej jako wyzwanie niż problem.
DRZEMIĄCY WULKAN– stres
Sygnały drzemiącego wulkanu pojawiają się często, natychmiastowo i nie są poważne, a często są związane z motywującym stresem. Mogą to być;
▶️zaciskanie rąk
▶️oczyszczanie gardła, chrząkanie gardłem
▶️dziobanie paznokci
▶️pocieranie czoła
▶️szybsze bicie serca
▶️nagły przypływ energii
▶️krótkotrwałe napięcia myślowe
▶️tiki nerwowe
▶️zimne stopy czy ręce
▶️zmieniony (często przyspieszony) oddech
▶️pocenie się
▶️bladość
▶️motyle w brzuchu (tak, te same, które czujesz, jak jesteś zakochana/y 🙂
▶️chęć oddawania moczu (często bez realnej potrzeby)
BUDZĄCY SIĘ WULKAN – stres
Sygnały budzącego się wulkanu pokazują, że jesteś w stresie przez dłuższy czas.
Pokazują one, że Twoje ciało nie znajduje się w balansie i woła ono o pomoc.
Nie muszą prowadzić do poważnego stanu, szczególnie jeśli wiesz, że sytuacja stresowa jest przez krótki czas. Jednak jeśli będziesz ignorować te sygnały przez dłuższy czas i nie będziesz robić nic, aby wprowadzić balans do swojego życia, Twój stan fizyczny i psychiczny będzie się poważnie pogarszał.
▶️napięcia szczęki
▶️problemy z głosem
▶️niepokój w ciele
▶️napięcia szczęki
▶️piski w uszach
▶️przemęczenie
▶️trudności z zasypianiem
▶️przerywany sen
▶️problemy trawienne
ERUPCJA WULKANU – stresu
To są sygnały ostrzegawcze stresu, które mówią wyraźnie – STOP!
W tym momencie powinnaś/powinieneś skontaktować się z lekarzem. Jeśli on nie znajdzie innego powodu, najprawdopodobniej jest to długotrwały stres, którym musisz się zająć.
- luki w pamięci, a nawet utrata pamięci krótkotrwałej
- agresja
- trądzik
- pogorszenie choroby
- niewyjaśnione bóle
- zamykanie się w sobie
- zwiększone spożycie stymulantów, tj. alkoholu, papierosów,kawy, coli, itd.)
- problemy żołądkowe i inne problemy trawienne
- zaburzony rytm miesiączkowy
- epizody depresyjne
- bagatelizowanie problemu stresu
Powyżej wymieniłam typowe sygnały stresu, jednak należy pamiętać, że każdy jest inny i inaczej odczuwa stres. Warto też się przyglądać, czy są to „jedynie” sygnały stresu czy problem należy jednak skonsultować z lekarzem.
Co więcej osoby wysoko wrażliwe mogą bardziej intensywnie odczuwać sygnały stresu. Inna teoria mówi, że przez bardziej reaktywny układ nerwowy mogą być ich po prostu bardziej świadomi. Jeśli jest świadomy swoich sygnałów stresu, staraj się je łagodzić, na przykład wykonując jakiś ruch czy biorąc głęboki oddech, który ureguluje Twój układ nerwowy.
Jakie sygnały stresu zauważasz u siebie? Podczas jakich sytuacji się one pojawiają? Przyglądaj się im, by lepiej zrozumieć swoje podłoża stresu.Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu 🙂